چاپ کردن فروشنده اصغر فرهادی رکورد فیلم فروشنده

چاپ کردن: فروشنده اصغر فرهادی رکورد فیلم فروشنده پرفروش ترین فیلم بهاره افشاری گشت ارشاد 2 اصغر فرهادی ساعد سهیلی کارگردانی سینمایی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی وقت ریاضت اقتصادی فرا رسیده! / سعید لیلاز

من اعتقاد دارم باید کمربندها را سفت کرد. در نظر بگیرید اکنون حدود ۵۰ و ۶۰ هزار میلیار تومان به منابع عمرانی تخصیص داده شده است هست. این مبلغی که دولت می‌دهد، با

وقت ریاضت اقتصادی فرا رسیده! / سعید لیلاز

سعید لیلاز: وقت ریاضت اقتصادی فرا رسیده!

عبارات مهم : منابع

من اعتقاد دارم باید کمربندها را سفت کرد. در نظر بگیرید اکنون حدود ۵۰ و ۶۰ هزار میلیار تومان به منابع عمرانی تخصیص داده شده است هست. این مبلغی که دولت می دهد، با توجه به کم کردن سرمایه گذاری در کشور به مقدار کافی نیروی کاری که به کشور وارد می شود را پوشش نمی دهد.

یک اقتصاددان می گوید اکنون مصارف ما زیاد از منابع ما است و ما با کسر شدید منابع روبه رو هستیم و چاره ای نداریم جز اینکه از بعضی مصارف خود صرف نظر کنیم. این موضوعی است که نیاز آن به شدت حس می شود.

سعید لیلاز در گفت وگو با ایسنا، راجع به اقدام اخیر وزارت اقتصاد راجع به انتشار اطلاعات خزانه بیان کرد: اکنون در کشور عزیزمان ایران مسئله جنگ بر سر منابع به وجود آمده هست. اتفاقی استراتژیک و ژئوپولوتیک رخ داده و آن این است که در دوران احمدی نژاد مصارف دولت به صورت غیر قابل بازگشتی از دو طیف استخدام ها و اعطای یارانه نقدی زیاد کردن یافته هست. تاکید می کنم که هیچ یک از این دو مورد قابل بازگشت نیست.

وقت ریاضت اقتصادی فرا رسیده! / سعید لیلاز

وی ادامه داد: به موازات زیاد کردن شدید و برگشت ناپذیر مصارف دولت، منابع دولت به نحوه عجیب و برگشت ناپذیری کم کردن پیدا کرد. از طریق کم کردن درآمدها و کم کردن قیمت های جهانی نفت خام. مورد نیاز می دانم تکرار کنم که بالاترین درآمد ارزی دولت حسن روحانی از پایین ترین درآمد در اوج دوران تحریم ها کمتر بوده است! بنابراین ما با یک معضل کسری شدید منابع در برابر زیاد کردن شدید مصارف قرار داریم. این موضوعی است که دیگر نمی تواند ادامه پیدا کند.

این اقتصاد دان اضافه کرد: اگر ما با وفور نعمت روبه رو بودیم هیچ گاه مشکلاتی پیش نمی آمد. همچنانکه در دولت دوم اصلاحات هنگامی که وفور منابع محقق شد، دعواهای سیاسی فروکش کرد و طرفین بر اقتصاد کشور متمرکز شدند. به قول بارت ویت من روستو(اندیشمند و اقتصاددان)، وفور گرفتاری ها را می پوشاند. ما با کمبود مصارف روبه رو هستیم و اکنون راهی به جز براق سازی و حتی ریاضیت اقتصادی نداریم.

من اعتقاد دارم باید کمربندها را سفت کرد. در نظر بگیرید اکنون حدود ۵۰ و ۶۰ هزار میلیار تومان به منابع عمرانی تخصیص داده شده است هست. این مبلغی که دولت می‌دهد، با

این استاد دانشگاه بیان کرد: من اعتقاد دارم باید کمربندها را سفت کرد. در نظر بگیرید اکنون حدود ۵۰ و ۶۰ هزار میلیار تومان به منابع عمرانی تخصیص داده شده است هست. این مبلغی که دولت می دهد، با توجه به کم کردن سرمایه گذاری در کشور به مقدار کافی نیروی کاری که به کشور وارد می شود را پوشش نمی دهد.

وی ادامه داد: در نظر بگیرید که ما اکنون شش میلیون دانشجو در کشور داریم. به این معنی که هر سال ۱.۵ میلیون نفر از دانشگاه ها در کشور عزیزمان ایران فارغ التحصیل می شوند و عمده این افراد وارد بازار کار می شوند واگر بخواهیم جهت این افراد اشتغال ایجاد کنیم دست کم به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم. در حالی که هیچ گاه در تاریخ کشور عزیزمان ایران بیش از ۱۳۵ تا ۱۴۰ میلیارد دلار جذب سرمایه اعم از داخلی و خارجی صورت نگرفته هست. اکنون عدد سرمایه گذاری در کشور در حدود ۸۵ تا ۹۰ میلیارد دلار هست. یعنی ما نصف میزان مورد نیاز خود هم نمی توانیم سرمایه گذاری جذب کنیم. به این ترتیب کشور در معرض بحران فزاینده وحشتناک واقع شده است است و اگر اکنون دست به جراحی عمیق نزند، ممکن است تبدیل به یک معضل لاینحل شود. این احتمال وجود دارد قیمت بیکاری از ۱۲ درصد کنونی به ۲۰ درصد برسد.

لیلاز گفت: تاکید می کنم که هنگامی که تصمیم گرفته می شود که اطلاعات خزانه به صورت براق منتشر شود، این دیگر یک ژست سیاسی نیست. دولت باید جهت مردم و حکومت روشن کند که اکنون راهی جز شفافیت وجود ندارد. روحانی باید با دلیری و صراحت مطرح کند که مسئله ما این است که منابع ما با مصارفمان همراه نیست. حالا باید بین مصارف دست به گزینش زد که کدام جهت کشور واجب تر است؟ اگر قرار باشد من نظر کارشناسی بدهم، پیشنهاد می کنم دولت نباید به جز سه حوزه هزینه ی دیگری پرداخت کند.

وقت ریاضت اقتصادی فرا رسیده! / سعید لیلاز

این اقتصاددان راجع به سه هزینه مهم کشور گفت: یکی از این بخش ها مربوط به هزینه های دفاعی کشور هست. همچنین هزینه دستمزد کارکنان دولت یکی از هزینه هایی است که باید پرداخت شود و به هیچ وجه هیچ دستمزدی نباید قطع شود. این مسئله با امنیت ملی ما برخورد می کند. سومین بخش هم بخش هزینه های عمرانی است و باید جهت باقی بخش ها فکری جدی کرد.

وی ادامه داد: دیگر نمی توان اصلاحات را به عقب انداخت، تاکنون نیز اشتباه کردیم اصلاحات اساسی را به عقب انداختیم و می بینیم که اکنون کشور نمی تواند مصارف خود را بپوشاند. این پرسشها داخلی را بگذارید در کنار پرسشها تازه جنگ سرد که در دنیا شکل گرفته است.

من اعتقاد دارم باید کمربندها را سفت کرد. در نظر بگیرید اکنون حدود ۵۰ و ۶۰ هزار میلیار تومان به منابع عمرانی تخصیص داده شده است هست. این مبلغی که دولت می‌دهد، با

لیلاز بیان کرد: این حرف حسن روحانی که می گوید ما مصارف را باید پایین آورده و منابع را اوج بسیار حرف درستی است و هرقدر این کار دیرتر انجام شود، ضرورت آن هم فوری تر می شود و هم شدیدتر. ببینید بعضی موارد را دولت باید در دستور کار قرار دهد. اگر ندهد بعدها تبعات آن را خواهد دید. به عنوان نمونه اگر در حالی که قیمت بنزین باید لیتری ۱۵۰۰ تومان شود به این کار تن ندهیم چاره ای نداریم جز اینکه سال آینده آن را ۲۵۰۰ تومان کرده چون چاره ای جهت آن وجود ندارد.

واژه های کلیدی: منابع | اقتصادی | سرمایه گذاری | ریاضت اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz