چاپ کردن فروشنده اصغر فرهادی رکورد فیلم فروشنده

چاپ کردن: فروشنده اصغر فرهادی رکورد فیلم فروشنده پرفروش ترین فیلم بهاره افشاری گشت ارشاد 2 اصغر فرهادی ساعد سهیلی کارگردانی سینمایی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نامه وزیر صنعت به معاون اول مدیر جمهور جهت از بین بردن تعرفه کاغذ

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به معاون اول مدیر جمهور خواستار از بین بردن تعرفه کاغذ باطله شد.

نامه وزیر صنعت به معاون اول مدیر جمهور جهت از بین بردن تعرفه کاغذ

نامه وزیر صنعت به معاون اول مدیر جمهور جهت از بین بردن تعرفه کاغذ

عبارات مهم : واردات

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه ای به معاون اول مدیر جمهور خواستار از بین بردن تعرفه کاغذ باطله شد.

به گزارش فارس، در نامه محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با عنوان «حذف حقوق گمرکی و سود بازرگانی کاغذ باطله» به اسحاق جهانگیری معاون اول مدیر جمهور آمده هست، با توجه به شرایط اقلیمی کشور تأمین مواد اولیه سلولزی صنایع کاغذی با محدودیت هایی مواجه است.

نامه وزیر صنعت به معاون اول مدیر جمهور جهت از بین بردن تعرفه کاغذ

بر همین اساس صنعت کاغذ و مقوای کشور حدوداً 85 درصد با استفاده از کاغذ باطله شکل گرفته هست، به همین جهت طی دو سال اخیر حدود 600 هزار تن نیز به ظرفیت کاغذهای بسته بندی کشور افزوده شده است که این امر تأمین کاغذ باطله را جهت صنعت کاغذسازی با مسئله مواجه ساخت هست. ضمن آنکه جهت ارتقای کیفیت کاغذهای تولید داخل، واردات کاغذ باطله امری مهم است.

علی هذا جهت تسهیل در واردات مواد اولیه موردنیاز صنایع کاغذسازی کمیسیون ماده یک آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات طی صورت جلسه مورخ 1396/11/29 (تصویر پیوست) تصویب نمود که 4 درصد حقوق گمرکی و یک درصد سود بازرگانی، مجموعاً 5 درصد کاغذهای باطله با شماره تعرفه های گمرکی 47071000، 47072000، 47073000 و 47079000 از بین بردن شود. با توجه به اهمیت عنوان خواهشمند است دستورات مورد نیاز در این زمینه صادر فرمایید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به معاون اول مدیر جمهور خواستار از بین بردن تعرفه کاغذ باطله شد.

ضمناً متن لایحه پیشنهادی جهت صدور دستور طی مراحل تصویب به منظور ارائه به مجلس شورای اسلامی پیوست می باشد.

محمد شریعتمداری در نامه دیگر آورده هست، بازگشت به نامه شماره 9/55321/22372 مورخ 1397/2/29 و با توجه به مطالب مطروحه در جلسه مورخ 1397/2/26 مبنی بر ارائه اطلاعات تکمیلی اطراف پیشنهاد از بین بردن 4 درصد حقوق ورودی کاغذهای باطله بدهید وسیله موراد ذیل را به آگاهی می رساند.

1- وفق تبصره ماده 38 برنامه ششم توسعه (دولت مکلف است تسهیلات مورد نیاز را در جهت توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع مرتبط با چوب سلولزی در اختیار صاحبان صنایع و کشاورزان طرف قرارداد آنها قرار دهد)، نظر به اینکه کاغذ باطله به عنوان جایگزین چوب در صنعت کاغذسازی کشور مورداستفاده قرار می گیرد، لذا از مصادیق تبصره مذکور می باشد.

نامه وزیر صنعت به معاون اول مدیر جمهور جهت از بین بردن تعرفه کاغذ

2- با توجه به مزایای متعدد بازیافت کاغذ، از جمله کم کردن مصرف انرژی، آب، مواد شیمیایی، پساب و عدم استفاده از منابع چوبی در برنامه راهبردی صنعت سلولزی، توسعه صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله مورد تأکید قرار گرفته هست. شایان ذکر است که این عنوان در کل دنیا نیز امری روبه گسترش بوده به طوری که وفق اطلاعات فائو حدود 56 درصد کاغذ و مقوای دنیا در سال 2016 با استفاده از کاغذ باطله بوده است.

3- با توجه به توسعه گسترده صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله در سال های اخیر و وجود طرح های متعدد در دست اجرا، عملاً کاغذ باطله داخلی جوابگوی نیاز این صنعت نبوده و به علت پیشی گرفتن تقاضا نسبت به عرضه و به هم خوردن توازن آن در کمتر از یک سال قیمت هر کیلو کاغذ باطله قهوه ای از 4 هزار ریال به 9 هزار ریال زیاد کردن یافته است و این امر اساساً اقتصاد این صنعت و حاشیه سود آن را با مسئله مواجه ساخته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به معاون اول مدیر جمهور خواستار از بین بردن تعرفه کاغذ باطله شد.

4- در حال حاضر قیمت هر تن کاغذ باطله وارداتی حدود 140 تا 220 دلار بسته به کیفیت و کشور مبدأ در نوسان است.

5 ــ با توجه به عدم تکاپوی کاغذ باطله داخلی در تأمین نیاز کارخانجات فعلی و طرح هایی که در دست اجراست برآورد می گردد در امسال حداقل 300 هزار تن نیاز به کاغذ باطله کشور افزوده شود که می بایست از طریق واردات تأمین گردد، لذا واردات کاغذ باطله از نظر تنظیم قیمت بازار نیز دارای اهمیت خاص ای می باشد.

نامه وزیر صنعت به معاون اول مدیر جمهور جهت از بین بردن تعرفه کاغذ

6 ــ صنعت کاغذسازی ماهیتاً از حاشیه سود بالایی برخوردار نیست خصوصاً کاغذهای تولیدی با استفاده از کاغذ باطله که عمدتاً کاغذ و مقوای صنعتی است و به علت مسابقه فشرده بین واحدهای تولیدی سود محدودی دارد. مورد نیاز به توضیح است که سهم کاغذ باطله در قیمت تمام شده است حدود 70 درصد در کاغذ و مقوای صنعتی است.

7 ــ عنوان از بین بردن سود بازرگانی و حقوق ورودی کاغذ باطله در جلسه مورخ 96.11.29 در کمیسیون ماده یک مطرح شد و اعضای کمیسیون با آن موافقت نمودند که براین اساس از بین بردن یک درصد سود بازرگانی در آئین نامه مقررات و صادرات و واردات سال 1397 اعمال و جهت از بین بردن 4درصدی حقوق ورودی مراتب طی نامه شماره 60/28175 مورخ 1397.1.23 این وزارتخانه از معاون اول محترم مدیر جمهور درخواست شد.

با توجه به موارد فوق الذکر و کمبود کاغذ باطله در کشور و آینده نگری زیاد کردن آتی قیمت آن از بین بردن 4 درصد حقوق ورودی کاغذ باطله نقش قابل توجهی در امکان ادامه فعالیت واحدهای کاغذسازی داشته ضمن آنکه در جهت اهداف زیست محیطی مورد توجه کشور می باشد، لذا درخواست دارد ترتیبی اتخاذ فرمایید تصویب و ارسال لایحه مجلس محترم شورای اسلامی تسریع به عمل آورند.

واژه های کلیدی: واردات | استفاده | وارداتی | استفاده | بازرگانی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz