چاپ کردن فروشنده اصغر فرهادی رکورد فیلم فروشنده

چاپ کردن: فروشنده اصغر فرهادی رکورد فیلم فروشنده پرفروش ترین فیلم بهاره افشاری گشت ارشاد 2 اصغر فرهادی ساعد سهیلی کارگردانی سینمایی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی کنترل عملکرد سد خونی مغز به وسیله ساعت مولکولی

محققان دریافتند سدخونی مغز مگس میوه مجهز به یک ساعت مولکولی است که نفوذپذیری آن را کنترل می‌کند. 

کنترل عملکرد سد خونی مغز به وسیله ساعت مولکولی

کنترل عملکرد سد خونی مغز به وسیله ساعت مولکولی

عبارات مهم : کنترل

محققان دریافتند سدخونی مغز مگس میوه مجهز به یک ساعت مولکولی است که نفوذپذیری آن را کنترل می کند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، سدخونی مغز در واقع محافظی است که بین مغز و سایر اجزای بدن قرار می گیرد. این سد خونی متشکل از اتصالات بین سلول های سازنده رگ های خونی است که مانع ورود سموم خطرناک و میکروب ها به مغز می شود، با وجود این ممکن است مانع رسیدن داروهای مورنیاز جهت درمان بسیاری از امراض به مغز شود.

بر اساس این تحقیقات میزان نفوذپذیری سدخونی در مغز مگس میوه شب ها زیاد از روزها است و این عوض کردن موزیک روزانه نفوذپذیری به وسیله یک ساعت مولکولی که درون سدخونی قرار دارد، کنترل می شود.

کنترل عملکرد سد خونی مغز به وسیله ساعت مولکولی

محققان با استفاده از یک ترکیب رنگی دریافتند که انتقال سیگنال ها در سدخونی مغز از طریق شکاف هایی در ساختار اتصالات سلولی آن انجام می شود. این شکاف ها ترکیباتی از جنس پروتئین هستند که درون کانال های موجود در غشای سلول ها شرکت یافته اند و امکان عبور یون ها و مولکول های کوچک را فراهم می کنند.

محققان جهت بررسی عملکرد این ساختارها از مگس های جهش یافته استفاده کردند که مستعد مبتلا شدن به صرع بودند. محققان به این مگس ها داروی فنی توئین دادند و اثر آن را در روز و شب بررسی کردند. با وجود این که میزان داروها در طول شبانه روز تغییری نداشت، مگس هایی که در شب دارو را دریافت می کردند، به وقت کوتاه تری جهت اصلاح تشنج نیاز داشتند. این آزمایش نشان می دهد توجه به وقت مصرف داروهایی که بر مغز تاثیر می گذارند، دارای اهمیت است.

محققان دریافتند سدخونی مغز مگس میوه مجهز به یک ساعت مولکولی است که نفوذپذیری آن را کنترل می‌کند. 

یکی از موانع مهم تولید داروها جهت درمان بیماری های مغز و سیستم عصبی مرکزی، طراحی شیوه ای موثر جهت عبور داروها از سدخونی مغز هست. گاهی استفاده از مقدار زیاد دارو این اثر را دارد ولی این کار جهت سایر اندام ها خطراتی را به دنبال دارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cell انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: کنترل | محققان | استفاده | بررسی عملکرد | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz