چاپ کردن فروشنده اصغر فرهادی رکورد فیلم فروشنده

چاپ کردن: فروشنده اصغر فرهادی رکورد فیلم فروشنده پرفروش ترین فیلم بهاره افشاری گشت ارشاد 2 اصغر فرهادی ساعد سهیلی کارگردانی سینمایی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری وقتی سریال را می‌ساختم می‌دانستم زیاد فحش می‌خورم

نشست خبری «سر دلبران» روز گذشته با حضور محمدحسین لطیفی کارگردان، حسین حسنی نویسنده، برزو ارجمند، شهین تسلیمی، رابعه مدنی، و شهرام عبدلی بازیگران و جمعی دیگر

وقتی سریال را می‌ساختم می‌دانستم زیاد فحش می‌خورم

وقتی سریال را می ساختم می دانستم زیاد فحش می خورم

عبارات مهم : سریال

نشست خبری «سر دلبران» روز گذشته با حضور محمدحسین لطیفی کارگردان، حسین حسنی نویسنده، برزو ارجمند، شهین تسلیمی، رابعه مدنی، و شهرام عبدلی بازیگران و جمعی دیگر از عوامل فیلم در حالی در شرکت هنری رسانه ای «اوج» برگزار شد که در میانه نشست، حواشی ای میان بعضی بازیگران سریال با اهالی رسانه ایجاد شد.

به وجهه اجتماعی کاراکتر روحانی توجه کردم
محمدحسین لطیفی، کارگردان سریال در این نشست با اشاره به اینکه دشواری در راه ساخت این سریال کم نبود، گفت: «تصور من بر این بود که اساسا سریال های ماه رمضان با نشانه این توصیه که خبر خاصی را به مخاطبان تلویزیونی برسانند شکل گرفته اند و ما نیز تلاش کردیم با ساخت این سریال از این قاعده مستثنی نباشیم. متاسفانه شرایط در کشور ما طوری شده است که هنگامی که صحبت از یک فرد روحانی می شود ناخودآگاه ابعاد سیاسی این شخصیت بیش از هرچیز نزد مردم پررنگ می شود. درحالی که تلاش ما این بود که در «سر دلبران» زیاد به وجهه اجتماعی این کاراکتر توجه داشته باشیم. می توان گفت سریال را براین مبنا ساختم که صورت روحانی را ورای مسجد و اساسا امکان عمومی نشان بدهم، شاید به این خاطر که تا به امروز اگر هم اثری با محوریت پرداختن به زندگی روحانیون ساخته شده است زیاد در مجامع عمومی بوده و کمتر کسی به زوایای زندگی این افراد درخارج از این محیط ها توجه کرده هست. اگرچه کاراکتر روحانی در سریال من به واسطه نقش پررنگ اجتماعی ای که دارد توانسته از این منظر هم مورد توجه قرار بگیرد. به هرحال آنچه مسلم هست، این است که من با ساخت این سریال تاحدودی به آنچه مدنظرم بوده رسیده ام. می خواستم روحانی سریالم را از ابعاد سیاسی منفک کنم و به نظرم توانسته ام در این زمینه عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشم.»

«سید سلیم» سریال من هم مانند آدم های عادی عصبی می شود
لطیفی در این نشست در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا کاراکتر روحانی که در سریال «سر دلبران» با آن مواجه بودیم شخصیتی پرخاشگر و عصبی بود، نیز گفت: «مساله ای که امروز در قالب این پرسش مطرح می شود را من از دیگران هم شنیده ام. پاسخم این است اگر می بینید کاراکتر روحانی در این سریال عصبی است به این خاطر است که در اطراف او اتفاقاتی رخ می دهد که او را ناچار به نشان دادن چنین تصویر العمل هایی می کند، بنابراین شکل گیری این خصیصه در این کاراکتر بسیار طبیعی هست. ما اساسا جهت ساخت این سریال با چالش های زیادی مواجه بوده ایم. بعضی اشاره می کنند آیا صحنه های عروسی در میانه داستان با درگذشت جانباز به صحنه های عزاداری تبدیل می شود و می خواهم در این نشست بگویم، اتفاقا صحنه های غم انگیزی که از رهگذر شهادت آن جانباز در سریال اشاره می شود جهت من بیش از آنکه حالت غم انگیز داشته باشد، حالتی معنوی دارد، به این خاطر که آن جانباز در سریال آماده عروج می شود و این مساله یک نوع شکوه را برایش به همراه داشت.»

می خواستم کلیشه ها را بشکنم و از سد لهجه مصنوعی عبور کنم
در ادامه مراسم، لطیفی که بیش از سایر عوامل در کانون پاسخگویی به اهالی رسانه قرار داشت راجع به سوالی مبنی براینکه ضرورت گزینش شهر یزد به عنوان لوکیشن مهم سریال چه بود، چراکه از تمام ظرفیت های این شهر بهره گرفته نشده هست، گفت: «پیش تر چنین مساله ای هم مطرح شده است بود و بعضی اشاره می کردند که گزینش شهر بیش از آنکه حالت کاربردی در سریال داشته باشد تزئینی هست. این سریال می توانست در شهرهای دیگری چون اصفهان، تبریز و حتی پایتخت کشور عزیزمان ایران هم ساخته شود، ولی علت انتخابم، نوع معماری و بافت فضای شهری بود که به حال وهوای یزد زیاد نزدیک بود و شهرهای دیگر این مولفه را نداشتند. یا همین طور بعضی به این مساله اشاره می کردند اگر این سریال در یزد فیلمبرداری شده است آیا بازیگران لهجه یزدی نداشته اند. در پاسخ به این پرسش هم باید بگویم یادمان نرود در سال های اخیر سریال هایی هم بوده اند که تلاش کرده اند به لهجه مردم یک منطقه نزدیک شوند ولی موفق نبوده اند و این تلاش حالت مصنوعی پیدا کرد، من تلاش کردم در این ارتباط از کلیشه ها عبور کنم.»

هدفم یادآوری جایگاه حقیقی مسجد در زندگی روزانه بود
این کارگردان تلویزیونی همچنین در پاسخ به سوالی راجع به اینکه اگرچه در سال های گذشته ارتباط مردم با مساجد زیاد بود ولی هرچه جلوتر آمدیم این ارتباط به خصوص درشرایط کنونی رنگ باخته هست، نیز گفت: «درست است که امروز مردم دیگر به آن شکلی که باید آن ارتباط را با روحانی محل ندارند و به همان نسبت جایگاه مسجد در زندگی روزانه تعدادی از مردم کمرنگ شده است ولی من تلاش کردم با محور قرار دادن کاراکتر مهم روحانی مسجد، این توصیه را برسانم که هنوز هم می توان در وانفسای روزمرگی ها و پرسشها جامعه، یک روحانی را مأمنی جهت حل پرسشها یک محل گزینش کنیم. در حالی که واقعا نمی دانم در کشورمان چه اتفاقی افتاده که امروز شاهد فاصله زیادی میان مردم و روحانیون هستیم. با این حال آمال و آرزوی من برداشتن این فاصله بود و به نظرم با ساخت این سریال توانستم به آرزویم جامه عمل بپوشانم.»

انتقاداتی که در اینترنت به من شد منصفانه نبود
برزو ارجمند، بازیگر نقش مهم سریال در این نشست گفت: «این دهمین تجربه فعالیت کاری من با محمدحسین لطیفی است و اگر نسبت به این مساله پز می دهم چون کار کردن با او را خیلی دوست دارم.» این بازیگر اضافه کرد: «آنچه برایم اهمیت دارد این است که این نقش را باور کردم و این توصیه مهمی هست. « سیدسلیمی »که من نقش آن را ایفا کردم پیش نماز مسجد است ولی پا روی زمین دارد و در منزل اش مانند آدم های عادی واکنش‌ها می کند. چند روز پیش نقدی در یکی از صفحات اینستاگرام خواندم که نوشته بود برزو ارجمند نقش روحانی را بازی کرده بود، ولی در طول سریال خنده ای در صورتش بود که با این نقش همخوانی نداشت. من واقعا معنی نقدهایی از این دست را متوجه نمی شوم، ولی در عوض، یک روحانی نام آشنا که نامش را ذکر نمی کنم اخیرا در اینستاگرام من نوشته بود: «دست مریزاد»، تصور می کنم همین برایم کافی است و توانسته ام در این مسیر موفق شوم. آنچه می دانم این است که اگر همکاری با لطیفی را در این سریال پذیرفتم به این خاطر بود که می دانستم او از معدود کارگردانانی است که اسلام و اصولا جامعه اسلامی را خوب می شناسد و سریال های قبلی او نیز به خوبی نشانگر این مساله است که او از دانش و آشنایی کافی برخوردار است.»

کاراکتر روحانی سریال باورپذیر بود
حسین حسنی، نویسنده فیلمنامه سریال نیز در این نشست با تاکید بر اینکه بعضی اشاره می کنند تا به امروز اغلب صورت هایی که از یک روحانی تصویر شده است تک بعدی بوده ولی من تلاش کردم ابعاد متفاوت این کاراکتر را در نظر بگیرم و بیش از هرچیز به بعد اجتماعی او نظر داشته باشم. اغلب آثاری که با محوریت روحانیون ساخته می شود در تلاش است تا آنها را همواره در سیروسلوک نشان بدهند، درحالی که تلاش من و لطیفی این بود که تصویری باورپذیر از این کاراکتر ارائه کنیم و به مردم بگوییم آنها هم مانند ما انسان هستند و رفتارهای عادی از آنها سر می زند.»

لطیفی اضافه کرد: «سال ها پیش سر ساخت سریال «صاحبدلان»، بعضی اصرار می کردند که «خلیل» باید یک شخصیت روحانی باشد ولی من نپذیرفتم، ولی در سریال «سر دلبران» خودم هم براین باور بودم سیدسلیم باید در نقش یک روحانی فرو برود، هرچند در این مسیر از ابتدا تا انتها می دانستم که اگر این سریال را بسازم خیلی در معرض هجمه های گوناگون قرار می گیرم و ممکن است خیلی فحش بخورم و اساسا مورد آزار واقع شوم، شاید به این خاطر که شرایط فعلی جامعه به گونه ای است که نسبت به روحانیون با یک جور موضع گیری برخورد می شود.»

بازخوردها نسبت به سریال 50- 50 بود
لطیفی نیز در ادامه این بحث اضافه کرد: «من نمی گویم سریالی که ساخته ام صددرصد از بازخوردهای مثبت برخوردار شده، نه، گاهی در خیابان یک راننده تاکسی که مرا می بیند به من دست مریزاد می گوید و گاهی نیز مورد هجمه انتقادات درست و نادرست قرار می گیرم، به نظرم بازخوردها نسبت به این سریال 50- 50 بوده ولی آنچه برایم اهمیت دارد این است که من حال دلم را ساختم و شاید این درست نباشد و دیگر تکرارش نکنم، چون تجربه ثابت کرده اگر کسی بخواهد حال دل خود را بسازد مردم کمتر به آن اثر گرایش پیدا می کنند. موقعی که خواستم این سریال را بسازم مساله ربا و کم کردن در جامعه ذهنم را درگیر کرده بود، این در حالی است که هر لحظه اعتقاد بودم سیستم بانکداری ما از نواقص زیادی برخوردار است و اگر ما مساله کم کردن را مطرح می کنیم بانک ها به مراتب زیاد از این در این وادی در حال فعالیت هستند. منتهی بانک ها هنگامی که چنین اقدامی می کنند علیه السلام می شوند و اگر فرد عادی این کار را کند او را سینه دیوار می گذارند و به او انتقاد می کنند. حتی دیالوگی در میانه سریال با این مضمون وجود داشت که حذفش کردند. من نخستین کارگردانی بودم که با ساخت آثاری چون «سرعت» و «کت جادویی» نسبت به این مساله انتقاد داشته و دارم، چراکه می بینم کشورم به خاطر پول و این گونه پرسشها در حال نابودی است.»

محمدرضا شفیعی تهیه کننده نیز گفت: «سکانسی در سریال بود که می گفت درست است که انقلاب شده است ولی به نظر می رسد در بانک ها انقلاب صورت نگرفته است.»

حسنی نویسنده سریال نیز گفت: «جالب است که این جمله را آیت ا… جوادی آملی هم اشاره کرده اند ولی این سکانس چون از زبان ما گفته شد در سریال از بین بردن شد.»

اهل گلایه نیستم
لطیفی با اشاره به اینکه بعضی در این سال ها به من انگ فیلمساز حکومتی می زنند ادامه داد: «حتی در برنامه رضا رشیدپور هم به این مساله اشاره کردم که شما فقط یک ٌبعد قضیه را می بینید و هیچ وقت ندیده اید چه فیلمنامه هایی به من پیشنهاد شده است و من ساخت آنها را قبول نکرده ام. من اساسا اهل گله نیستم، حتی در روزهای اخیر که پدرم را براثر خطای پزشکی از دست داده ام از بیمارستان شکایت نکرده ام.»

نسل امروز با نسل گذشته تفاوت دارد
یکی از حواشی این نشست خبری، درگیری برزو ارجمند با جمعی از اهالی رسانه بود. او با اشاره به اینکه سوالات خبرنگاران از عمق کافی برخوردار نیست و به همین علت سال هاست مصاحبه نمی کند، گفت: «انتقاد می کنند که آیا این سریال حرف جامعه امروز را نمی زند و جهت نسل فعلی ساخته نشده و من می خواهم بگویم نسل ما با آنچه امروز است خیلی تفاوت دارد، نسل ما روی حرف پدرش حرفی نمی زد، شاملو می خواند و شجریان گوش می داد، مطالعه می کرد، هر وقت اذان می زدند پدرم می گفت صدای رادیو را در منزل بلند کنید، ولی امروز تا اذان می شود، می گویند صدایش را قطع کن. موج انتقادات نسبت به سریال «سر دلبران» و بازی من در نقش روحانی این قدر زیاد بود که ای کاش می توانستم کامنت های فحاشی مردم که را در اینستاگرامم برایم گذاشته اند منتشر کنم ولی بازهم به خودم می گویم اگر از این بین فقط 700 نفر هم سریال را دیده و پسندیده باشند برایم کافی است و خدا را شکر می کنم.»

لطیفی نیز جهت جلوگیری از اوج نگرفتن مباحثه میان خبرنگاران و برزو ارجمند و شهرام عبدلی که او هم اهالی رسانه را به نداشتن دانش و تسلط کافی متهم می کرد، گفت: «به نظرم حق با هر دو طرف هست، هم بعضی خبرنگارانی که فکر می کنند باید سریالی از جنس امروز ساخته شود و هم من که حال دل خود را ساختم و دیگر هم چنین کاری نمی کنم.»

ارج و قرب بازیگرانی مثل قریبیان زیاد از ماست
این در حالی است که در آخر نشست، خبرنگار «فرهیختگان» با انتقاد از واکنش‌ها شهرام عبدلی، اشاره کرد سطح دانش تمام خبرنگاران شبیه به هم نیست و تعمیم دادن چنین صفتی جهت همه بی انصافی به شمار می رود، عبدلی نیز پاسخ داد: «این حرف را زدم چون هیچ کدام تان راجع به شاخصه های بازیگری ما در این سریال پرسش نکردید، ضمن اینکه اعتقاد دارم بزرگانی چون فرامرز قریبیان کار خوبی می کنند که با اهالی رسانه مصاحبه نمی کنند و ارج و قرب ارزش هم محفوظ است و من هم قصد دارم دیگر با هیچ رسانه ای مصاحبه نکنم.»

وقتی سریال را می‌ساختم می‌دانستم زیاد فحش می‌خورم

روزنامه فرهیختگان

واژه های کلیدی: سریال | سریالی | رسانه ای | کاراکتر | نقش روحانی | اهالی رسانه | محمدحسین لطیفی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz